azja ciekawostki
Azja

Ciekawostki o Azji

Azja to największy kontynent na kuli ziemskiej, na którym żyje ponad 60% światowej ludności. Co warto jeszcze o niej wiedzieć?

Ciekawostki o o kontynencie azjatyckim

Najwyższe budynki na świecie

Aż 9 z 10 najwyższych budynków na świecie znajduje się w Azji. Najwyższy z nich to Burdż Chalifa.

System liczenia wieku w Korei Południowej

Każde dziecko, które przychodzi na świat w tym kraju ma od razu jeden rok. Dzień czy miesiąc urodzenia nie są zbyt istotne. Koreańczycy starzeją się tak samo i tego samego dnia, a więc w Nowy Rok.

Marynarka wojenna Mongolii

Kraj ten nie posiada dostępu do morza, ma jednak własną marynarkę wojenną, która składa się z jednego statku sterowanego przez siedmiu żołnierzy. Pływa on po jeziorze Chubusuguł.

Jak spożywa się posiłki w Indiach?

W Indiach do jedzenia nie używa się sztućców, ale przede wszystkim rąk, głównie prawej. Lewa to ręka nieczysta, bo często służy do podcierania się. Dlatego też nie powinno się nią dotykać innych osób.

Najwyższy szczyt świata

Na granicy Nepalu i Chin znajduje się Mount Everest, a więc najwyższy szczyt świata. Jego oficjalna wysokość to 8848 metrów nad poziomem morza. Zdaniem miejscowych jest to siedziba bogów. Po raz pierwszy Mount Everest zdobyto 29 maja 1953 roku. Dokonali tego Edmund Hillary oraz Tenzing Norgay. Do tej pory nie wiadomo jednak, który z nich postawił jako pierwszy stopę na szczycie. Pierwszą Europejką na Mount Evereście była Polka Wanda Rutkiewicz, która dokonała tego w roku 1978. Dzisiaj góra chętnie odwiedzana jest nawet przez mało doświadczonych wspinaczy. To jednak dość droga wycieczka. Koszt może wynosić nawet 35 tysięcy dolarów.

Okrutny władca

Czyngis-chan, władca Mongolii uznawany jest za jednego z najokrutniejszych w historii. Zabił na terenie Azji i Europy około 40 milionów ludzi.

Zaludnienie

W Azji żyje 4 mld ludzi. To 60% populacji całej kuli ziemskiej. Azja jest tym samym największym i najludniejszym kontynentem.

Śmierdzący owoc

Z Azji pochodzi durian, zwany najsmaczniejszym owocem świata. Jednak posiada on bardzo nieprzyjemny zapach. Dlatego też w wielu krajach Azji nie wolno mieć go ze sobą w miejscach publicznych.

Najbogatszy Azjata

Według Forbesa najbogatszym Azjatą jest Li Ka-shing. Jego majątek to około 31,5 mld dolarów. Co ciekawe, mając zaledwie 15 lat porzucił on szkołę. Na całym kontynencie mieszka aż 719 miliarderów.

Kulinarne smakołyki

W niektórych krajach Azji mózg małpy jest uznawany za największy przysmak. W Chinach i Tajlandii dużą popularnością cieszą się karaluchy, które sprzedawane są nawet na ulicy. W Azji spożywa się ogromne ilości ryżu (90% światowego spożycia przypada na Azję).

Tolerancja na alkohol

Niemal 50% mieszkańców Azji ma problem ze spożywaniem alkoholu. Wynika to z braku enzymów, które są odpowiedzialne za jego rozkład.

Dzikie zwierzęta

Azja dawniej słynęła z dzikich tygrysów. 100 lat temu było ich jeszcze około 100 tysięcy. Dzisiaj na skutek kłusownictwa ich populacja spadła do zaledwie 3200.

Samobójstwa na Sri Lance

Na Sri Lance popełnianych jest najwięcej samobójstw. Każdego roku życie odbiera sobie 34,6 na 100 tysięcy osób. Są to najczęściej mężczyźni.

Militarne zapędy

Rosja ma największe i najsilniejsze wojsko na całym kontynencie azjatyckim. Pod względem potencjału militarnego kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie. Posiada ponad milion aktywnych żołnierzy, niemal 4000 samolotów, ponad 20 tysięcy czołgów i około 27 tysięcy wozów opancerzonych oraz okrętów wojennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *