koszalin atrakcje
Polska

Koszalin – niezbyt turystyczne miasto

Koszalin jest miasteczkiem zlokalizowanym zaledwie 10 km od Morza Bałtyckiego. Jeśli więc jesteśmy już w tamtych okolicach i chcemy odrobinę pozwiedzać- w Koszalinie możemy znaleźć wiele wspaniałych atrakcji, które mogą wypełnić nam czas. A ponieważ miejsce to znajduje się niedaleko morza- zawsze możemy zobaczyć także tutejszą plażę i odrobinę odpocząć po całym dniu zwiedzania.

Miasteczko, w którym można obcować z kulturą i po którym warto spacerować

Koszalin nazywany jest kulturalną stolicą regionu. Za pewne ze względu na to, że znajduje się tutaj bardzo wiele różnego rodzaju ośrodków kulturalnych, takich jak teatry, muzea, a nawet filharmonia. W związku z tym to, od czego powinniśmy zacząć to spacer po mieście, bo naprawdę jest co obejrzeć. Z pewnością na naszej trasie spacerowej powinien znaleźć się Park imienia Książąt Pomorskich, który tak naprawdę jest zielonym pasem terenu ciągnącym się niemalże przez środek całego miasta. W parku można podziwiać wspaniałą roślinność, ale i szereg malowniczych fontann. To miejsce idealne do wypoczynku i do obcowania z naturą. Przechadzając się po mieście na pewno warto zwrócić uwagę na zabudowę architektoniczną miasta, a szczególnie te budynki, które posiadają bogatą historię i są dawną siedzibą rejencji. Jeden z okazałych gmachów mieści się na ulicy Andersa. Równie ciekawy jest budynek będący siedzibą Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej- to miejsce, które posiada bogatą historię, ale i sam obiekt prezentuje się imponująco, gdyż został wzniesiony z czerwonej cegły.

Jako ciekawostkę można także zobaczyć Domek Kata, który jest kamienicą z XV wieku. Obiekt utrzymany jest w stylu gotyckim i był oficjalną siedzibą osoby zatrudnionej na stanowisku kata. Z miejscem, jak i z samym stanowiskiem wiąże się wiele interesujących legend, które warto poznać. Obecnie w budynku od lat funkcjonuje teatr.

Podczas spaceru po mieście na pewno warto zwrócić uwagę na zachowane fragmenty murów obronnych miasta. Te obwarowania pochodzą z okresu średniowiecza, a dokładniej z XIV wieku. Pozostałości murów nadają temu miejscu klimat i są atrakcją turystyczną.

Katedra w Koszalinie – również warta zobaczenia

Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest główną świątynią miasta. Trudno się dziwić- wygląda majestatycznie i posiada bogatą historię. Budynek pochodzi z XIII wieku, posiada krucyfiks gotycki, neogotyckie organy oraz chrzcielnicę, również z XIII wieku. W Katedrze znajduje się także wiele innych elementów pochodzących z późniejszych okresów, na pewno warto przyjrzeć się ogromnym witrażom w 5 dużych oknach katedry- przedstawiają one Marcina Lutra. Katedra posiada także 4 spore dzwony.

Odwiedzając sale muzealne

Zabytki archeologiczne i etniczne Muzeum Okręgowego można podziwiać w Pałacu Młynarza, który przylega do Parku Pomorskiego. Ten wspaniały budynek pochodzi z XIX wieku. W muzeum można zobaczyć wystawy stałe, jak również i wystawy czasowe. Kolejnym ciekawym muzeum jest Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, które zostało otwarte w 2011 roku. W tym miejscu będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat historii polskich sił powietrznych, ekspozycje są interesujące, a wiele sal posiada nowoczesne urządzenia multimedialne. Dodatkowo warta uwagi jest wystawa plenerowa, która obecnie liczy około 80 statków powietrznych, przeciwlotnicze zestawy rakietowe oraz sprzęt ubezpieczenia i zabezpieczenia lotów.

2 komentarze

 • Muzeum OPL

  Zapraszamy serdecznie do Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie
  Poniżej podaje link do wszystkich aktualnych informacji.

  Jesteśmy oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i chyba dane o eksponatach plenerowych zostały umieszczone w artykule właśnie z głównej siedziby , nie szkodzi :) … U nas również znajdą Państwo wiele wielkogabarytowych eksponatów broni przeciwlotniczych i nie tylko , a także dwa statki powietrzne JAK -40 oraz samolot szkolno-treningowy TS-11 ISKRA. Wewnątrz na wystawach stałych zapoznają się Państwo z historią broni przeciwlotniczej oraz z działalnością koszalińskich jednostek wojskowych na tzw. sali tradycji. Serdecznie zapraszamy jeszcze raz .

  https://muzeumsp.pl/muzeum-obrony-przeciwlotniczej/wystawa-stala/

 • Koszalinianka

  Po pierwsze- Koszalin jest miastem a nie miasteczkiem.
  Po drugie- odległość od morza jest większa niż 10km.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *