los angeles
Ameryka Północna

Los Angeles – Miasto Aniołów

Do Los Angeles nie przyjeżdża się zwiedzać obiektów, które mają jakąś znaczącą wartość w dziejach historii. Jest to miasto typowo rozrywkowe, co jednak wcale nie oznacza, że nie ma tu miejsc godnych odwiedzenia. Znajduje się tu ogromna liczba wszelkich muzeów, z eksponatami innymi niż gdziekolwiek indziej. Można podziwiać wielkie Muzeum Sztuki, Muzeum Nauki i Przemysłu, Muzeum Przyrodnicze czy Muzeum Afro – Afrykańskie. Położenie miasta jest niezwykle atrakcyjne, ma zapewniony dostęp do Oceanu Spokojnego oraz górzyste ukształtowanie terenu. Los Angeles to także wielkie centrum filmowe i kulturalne, ogromny ośrodek przemysłowy i jeden z największych portów morskich na świecie. Mają tutaj też swoje siedziby największe korporacje USA związane z przemysłem naftowym, kosmicznym i energetycznym.

Przede wszystkim jest to miasto relaksu i wypoczynku, a w drugiej kolejności blichtru i bogactwa. Atrakcyjne położenie nad brzegiem oceanu i dodatkowo u ujścia rzeki Los Angeles sprawia, że pełno w nim tropikalnych plaż, z palmami i drinkami, które są znane na całym świecie a ściągają na nie nawet największe sławy świata artystycznego.

To co nierozerwalnie kojarzy się i co warto zobaczyć w Los Angeles to m.in. Disneyland, które otworzył w 1955 roku Walt Disney i jest to park rozrywki, który podzielony jest na 7 tematycznych krain: Tomorrowland (Kraina Jutra), Adventureland (Kraina Przygód), Fantasyland (Kraina Baśni) oraz Frontierland (Na Pograniczu).

Znajdują się tu także największe amerykańskie wytwórnie, takie jak Universal, Warner Bros studio, dostępne dla wszystkich, chcących obejrzeć wytwórnię od kuchni. Warner Bross przygotowało specjalne ścieżki turystyczne: można zajrzeć do charakteryzatorni czy do przebieralni (Należy się wcześniej umówić) czy NBC. Poza produkcją nie dzieje się tu nic szczególnego, dlatego to właśnie Hollywood, powstałe w 1908 roku, przyciąga turystów, jako miejsce symboliczne, choć trudno tu zobaczyć dziś gwiazdę. Tutaj odbywają się liczne premiery światowe, to tutaj także wręcza się co roku Oscary. Można także przejść się słynną Aleją Sław. Ciekawostką związaną z tym miejscem jest także Hollywood Heritage Museum – można zobaczyć archiwalne zdjęcia filmowe z epoki kina niemego, dokumenty historyczne oraz wiele pamiątek, związanych z filmem. Oprócz tego, w muzeum znajdują się także zdjęcia i pocztówki, przedstawiające budynki i ulice Hollywood z okresu początków świetności. Na Hollywood Cementery swoje mogiły mają prawdziwe gwiazdy, znane z dawnych filmów.

Innym skojarzeniem, związanym z tym miastem, jest Rodeo Drive, na której zgromadziły się chyba wszystkie najbogatsze sklepy świata. Niewielu stać tam na zakupy, ale można pooglądać wystawy pełne luksusowych ubrań czy gadżetów. Warto również zajrzeć do bogatych dzielnic, żeby chociaż z daleka popatrzeć na rezydencje gwiazd, ich posiadłości w Beverly Hills czy egzotycznego Malibu nie błyszczą bogactwem zewnętrznym, ale są raczej przykładem poszukiwania intymności i spokoju.

Dla amatorów wypoczynku najważniejsza będzie dzielnica Santa Monica i leżące tam przepiękne plaże. Szczególnym miejscem jest także Okręgowe Muzeum Sztuki, zawierające kolekcje niezwykle cennych masek prekolumbijskich oraz zachwycający pawilon japoński. To co warto zobaczyć to także Obserwatorium Griffith to raj dla wszystkich miłośników astronomii. Obserwatorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu seanse w planetarium stają się niezapomniane. W bezchmurne noce można stąd często obserwować niebo.

Jednym z najciekawszych miejsc sprzyjających wypoczynkowi i spotkaniom rodzinnym jest tutejsze zoo i najwygodniej będzie dostać się do tego obiektu samochodem z uwagi na rozległe tereny.

Pomimo tych wszystkich atrakcji, Los Angeles, uznaje się za najbardziej niebezpieczne miasto świata z powodu występujących w nim gangów. Nad nim unosi się nieprzyjemny smog, ze względu na ukształtowanie powierzchni, która nie ma dobrej cyrkulacji powietrza, a jest tak urokliwe dla turystów, dodatkowo rozwinięty przemysł i rosnąca wciąż liczba samochodów powodują powstawanie trującej mgły. Los Angeles to także trzęsienia ziemi, spowodowane uskokiem San Andreas, a które co jakiś czas przynoszą wielomilionowe straty. Pomimo to Miasto Aniołów przyciąga specyficzną magią i wieloma atrakcjami, z których najważniejszą jest chyba niezmienna piękna pogoda.

 

los angeles photoPhoto by Ryan Vaarsi cc

los angeles photoPhoto by kla4067 cc

los angeles photoPhoto by Neil Kremer cc

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *