Moskwa – ukochana mateczka czy wyrodna macocha?

Paula
5 czytania

Moskwa… Moim zdaniem to specyficzna metropolia. Z jednej strony bogate złote kopuły cerkwi, a z drugiej szare monumentalne budowle komunizmu. Po prawej bogaci milionerzy, po lewej biedni prowincjusze poszukujące jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Kolorowe deptaki i targowe – biedne szare uliczki. Czy to kontrast i zaplanowany urbanistyczny nieporządek ,czy tylko pozory?

Na spacerze z historią.

Miasto swoją nazwę zawdzięcza rzece, przy której został zbudowany w XII wieku gród obronny. Były to początki obecnego Kremla– twierdzy, która była siedzibą cara i metropolity prawosławnego. Jednym z wejść  jest brama w Baszcie Kutafia łącząc z kamiennym mostem i wieżą św. Trójcy. Obecnie jest to pilnie strzeżona siedziba prezydenta przez służby mundurowe. Centrum to plac Soborowy– miejsce ważnych uroczystości  państwowych i kościelnych min. Koronacji, a także chrztu władców. Plac otoczony jest 5 pięknymi świątyniami- Soborami. Najpotężniejszą świątynią jest Sobór Uspiański- Zaśnięcia Matki Boskiej. Mimo, że budowla jest piękna i dostojna to carowi Iwanowi III zwanego Srogim, nie spodobał się monument. Ukarał artystę zamykając go w celi więziennej. Bogate wnętrze uświetniają pozłacane ikony na ścianach oraz freski. Każdy z soborów był miejscem ważnych uroczystości caratu: Sobór Błagowieszczański- śluby, Uspieński- koronacje, a Archangielski- pogrzeby. Carowie mieli tendencje do dążenia stworzenia rzeczy potężnych, tak jak potężny miał być ich III Rzym. Dowodem na to jest Armata Carpuszka o kalibrze 89 cm oraz dzwon Car Kołokoł odlany z brązu o wadze 200 ton, wysokości 6,14 m.  Niestety nigdy nie rozniósł się jego zapewne potężny dźwięk, ponieważ po odlewie został zbyt szybko schłodzony wodą, co spowodowało odłupanie 11-tonowego fragmentu. Te eksponaty można oczywiście podziwiać na Kremlu. Opuszczając mury, nie można oderwać oczu od najbardziej charakterystycznej budowli Moskwy – Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Historia świątyni jest bardzo związana z przeszłością Rosji. Po ukończeniu budowli Iwan Groźny kazał oślepić architekta, by już nigdy nie stworzył czegoś tak pięknego. Osiem kopuł równa jest liczbie ściętych tatarskich głów. Bezczeszcząc to miejsce Bonaparte w czasie trwania wojsk napoleońskich przeznaczył cerkiew na stajnie dla koni. Nieopodal znajduje się Plac Czerwony o powierzchni 75 tysięcy m2. Na pewno miłośnicy sportu obszar ten porównaliby do 12 boisk. Jest to miejsce, na którym obowiązuje spokój i powaga. Nie można tu palić papierosów. W przeszłości na placu odbywały się defilady wojsk, obwieszczenia, defilady, a także targowisko.

Podziemne pałace dla proletariackich mas.

Ogromną atrakcją cieszy się moskiewskie Metro, któro jest środkiem transportu do 9 milionów pasażerów dziennie. Wykonane z drogocennego marmuru, zdobione płaskorzeźbami, mozaikami i żyrandolami. Niestety duża liczba dzieł pochodzi z ogołoconych cerkwi, które przeszkadzały Stalinowi przy przejściu Armii Czerwonej. Każda stacja ma swój własny odrębny styl. Wyimaginowane obrazy pokazują bardzo pracowite oraz szczęśliwe rosyjski społeczeństwo. To najszybsze i najbardziej punktualne metro na świecie. Pociągi w godzinach szczytu odjeżdżają co 45 sekund z prędkością 90 km/h.

Kultura i sztuka na deskach teatru.

Kolejnym znanym na całym świecie miejscem jest Teatr Balszoi. To kuźnia i źródło wielu znakomitych śpiewaków, dyrygentów oraz baletmistrzów cenionych na międzynarodowych występach .Liczne tourne podnosi rangę tego miejsca, o czym świadczy trudność w zdobyciu biletów. Plac teatralny wypełniają niespełnieni artyści marzący o wielkiej sławie na deskach teatru.

Praktyka dla turystyka.

Z moskiewskich lotnisk do miasta można dostać się dzięki autobusom komunikacji miejskiej. Jeżdżą też autobusy ekspresowe, busy linii prywatnych oraz taksówki  Najtańsze bilety są w autobusach komunikacji miejskiej. Najpierw trzeba jednak znaleźć właściwy przystanek, co jest bardzo trudne. Autobusy ekspresowe są droższe, ale za to przyjmują pasażerów z dużym bagażem. Przejazd taksówką  graniczy z cudem. Każdy turysta musi bezwzględnie pamiętać o paszporcie. Należy dziesięciokrotnie zmorzyć ostrożność pieszych na przejściach dla pieszych, ponieważ nie ma on według kierowcy pierwszeństwa na pasach. By zobaczyć okazały Kreml i zabytki Moskwy warto zdecydować się na rejs statkiem po rzece Moskwa.

Oceńcie sami, czy Moskwa to wyimaginowana „ukochana mateczka” czy surowa „wyrodna macocha”?

Udostępnij artykuł
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *