Moskwa… Moim zdaniem to specyficzna metropolia. Z jednej strony bogate złote kopuły cerkwi, a z drugiej szare monumentalne budowle komunizmu. Po prawej bogaci milionerzy, po lewej biedni prowincjusze poszukujące jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Kolorowe deptaki i targowe – biedne szare uliczki. Czy to kontrast i zaplanowany urbanistyczny nieporządek ,czy tylko pozory?
Na spacerze z historią.
Miasto swoją nazwę zawdzięcza rzece, przy której został zbudowany w XII wieku gród obronny. Były to początki obecnego Kremla– twierdzy, która była siedzibą cara i metropolity prawosławnego. Jednym z wejść jest brama w Baszcie Kutafia łącząc z kamiennym mostem i wieżą św. Trójcy. Obecnie jest to pilnie strzeżona siedziba prezydenta przez służby mundurowe. Centrum to plac Soborowy– miejsce ważnych uroczystości państwowych i kościelnych min. Koronacji, a także chrztu władców. Plac otoczony jest 5 pięknymi świątyniami- Soborami. Najpotężniejszą świątynią jest Sobór Uspiański- Zaśnięcia Matki Boskiej. Mimo, że budowla jest piękna i dostojna to carowi Iwanowi III zwanego Srogim, nie spodobał się monument. Ukarał artystę zamykając go w celi więziennej. Bogate wnętrze uświetniają pozłacane ikony na ścianach oraz freski. Każdy z soborów był miejscem ważnych uroczystości caratu: Sobór Błagowieszczański- śluby, Uspieński- koronacje, a Archangielski- pogrzeby. Carowie mieli tendencje do dążenia stworzenia rzeczy potężnych, tak jak potężny miał być ich III Rzym. Dowodem na to jest Armata Carpuszka o kalibrze 89 cm oraz dzwon Car Kołokoł odlany z brązu o wadze 200 ton, wysokości 6,14 m. Niestety nigdy nie rozniósł się jego zapewne potężny dźwięk, ponieważ po odlewie został zbyt szybko schłodzony wodą, co spowodowało odłupanie 11-tonowego fragmentu. Te eksponaty można oczywiście podziwiać na Kremlu. Opuszczając mury, nie można oderwać oczu od najbardziej charakterystycznej budowli Moskwy – Cerkiew Wasyla Błogosławionego. Historia świątyni jest bardzo związana z przeszłością Rosji. Po ukończeniu budowli Iwan Groźny kazał oślepić architekta, by już nigdy nie stworzył czegoś tak pięknego. Osiem kopuł równa jest liczbie ściętych tatarskich głów. Bezczeszcząc to miejsce Bonaparte w czasie trwania wojsk napoleońskich przeznaczył cerkiew na stajnie dla koni. Nieopodal znajduje się Plac Czerwony o powierzchni 75 tysięcy m2. Na pewno miłośnicy sportu obszar ten porównaliby do 12 boisk. Jest to miejsce, na którym obowiązuje spokój i powaga. Nie można tu palić papierosów. W przeszłości na placu odbywały się defilady wojsk, obwieszczenia, defilady, a także targowisko.
Podziemne pałace dla proletariackich mas.
Ogromną atrakcją cieszy się moskiewskie Metro, któro jest środkiem transportu do 9 milionów pasażerów dziennie. Wykonane z drogocennego marmuru, zdobione płaskorzeźbami, mozaikami i żyrandolami. Niestety duża liczba dzieł pochodzi z ogołoconych cerkwi, które przeszkadzały Stalinowi przy przejściu Armii Czerwonej. Każda stacja ma swój własny odrębny styl. Wyimaginowane obrazy pokazują bardzo pracowite oraz szczęśliwe rosyjski społeczeństwo. To najszybsze i najbardziej punktualne metro na świecie. Pociągi w godzinach szczytu odjeżdżają co 45 sekund z prędkością 90 km/h.
Kultura i sztuka na deskach teatru.
Kolejnym znanym na całym świecie miejscem jest Teatr Balszoi. To kuźnia i źródło wielu znakomitych śpiewaków, dyrygentów oraz baletmistrzów cenionych na międzynarodowych występach .Liczne tourne podnosi rangę tego miejsca, o czym świadczy trudność w zdobyciu biletów. Plac teatralny wypełniają niespełnieni artyści marzący o wielkiej sławie na deskach teatru.
Praktyka dla turystyka.
Z moskiewskich lotnisk do miasta można dostać się dzięki autobusom komunikacji miejskiej. Jeżdżą też autobusy ekspresowe, busy linii prywatnych oraz taksówki Najtańsze bilety są w autobusach komunikacji miejskiej. Najpierw trzeba jednak znaleźć właściwy przystanek, co jest bardzo trudne. Autobusy ekspresowe są droższe, ale za to przyjmują pasażerów z dużym bagażem. Przejazd taksówką graniczy z cudem. Każdy turysta musi bezwzględnie pamiętać o paszporcie. Należy dziesięciokrotnie zmorzyć ostrożność pieszych na przejściach dla pieszych, ponieważ nie ma on według kierowcy pierwszeństwa na pasach. By zobaczyć okazały Kreml i zabytki Moskwy warto zdecydować się na rejs statkiem po rzece Moskwa.
Oceńcie sami, czy Moskwa to wyimaginowana „ukochana mateczka” czy surowa „wyrodna macocha”?