sardynia
Europa

Sardynia – wyspa przejrzystego powietrza

Tajemnicze okrągłe budowle, przejrzyste powietrze, nutka hiszpańskiego klimatu na włoskiej wyspie. To wszystko uda nam się przeżyć i zobaczyć wybierając się na skalistą wyspę, jaką jest Sardynia. Druga pod względem wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym zadziwi niejednego turystę.

Jak przystało na wyspiarskie miasto, Sardynia oferuje turystom wiele nadmorskich atrakcji. Jedną z nich są luksusowe, komfortowe hotele, w których spędzony czas na pewno będzie niezwykle udany. Szczególnie polecane jest Szmaragdowe Wybrzeże. W tym regionie wyspy są najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo czy windsurfing.

Oprócz morskiego klimatu, można tu również podziwiać skaliste przestrzenie, które są zachwycające. Przylądek Capo Testa jest przykładem obecności pięknych rzeźb i form skalnych. Znajdujące się tam plaże są piaszczyste. Efekt potęguje turkusowa woda. Zachwycą nas tu granitowe rzeźby. Zwierzęta, zamki, ludzkie postaci. To wszystko stworzyła natura. Będąc już w okolicach przylądku Capo Testa, warto poświecić nieco więcej czasu na zwiedzenie Księżycowej Doliny. Szczególnie polecany jest ten wąwóz osobom, które lubią spacery po dolinach. W jej skład wchodzi siedem wąwozów. Znajduje się tam kilka jaskiń, które zostały uformowane w naturalny sposób. W otoczeniu doliny powstało wiele małych plaż i przełączek. Plaże są jednak zagospodarowane przez mieszkańców, którzy stworzyli tam swoje osady. Są nimi hipisi, bardzo przyjaźnie usposobieni do turystów. Warto na zwiedzenie tej doliny poświęcić cały dzień. Dzięki temu, będzie się miało czas na przejście przez specjalnie wyznaczony szlak turystyczny. Jedynym warunkiem jaki należy spełnić to wygodne buty. Bez nich nawet nie warto próbować wybierać się na taki spacer, bo trzeba będzie się zawrócić. Dlaczego? Roślinność znajdująca się w dolinie może być uciążliwa dla nóg. Wygodne buty i raczej długie lub chociaż ¾ spodnie będą na takiej wędrówce mile widziane.

Po dolinowych wędrówkach, można będzie się nieco zrelaksować i wyciszyć w kościele pochodzącym ze średniowiecza. Basilica di San Simplicio to obiekt znajdujący się w Olbii. Jest to jedyne miejsce, gdzie można będzie zaznać spokoju. Bo sama Olbia jest niezwykle zatłoczona i ciągle zakorkowana.

Dla turystów zmęczonych hałasem panującym w Olbii, Sardynia ma do zaoferowania dzikość znajdującą się w małej miejscowości o nazwie Noro. Nie znajdzie się tam na pewno żadnej miejskiej infrastruktury. Znajdują się tam jedynie piękne widoki, od których nie można będzie oderwać oczu. Będąc już w tym miasteczku, warto zajrzeć do Muzeum Sardyńskiej Tradycji. Można będzie tam podziwiać aż 7 tysięcy eksponatów. Po dowartościowaniu kulturalnym, warto udać się na spacer na starówkę, gdzie posilić będzie się można w jednej z urokliwych i klimatycznych restauracji.

Obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty jest Cagliari. Jest to stolica Sardynii. Wybierając się do północnej części miasta, można będzie odwiedzić osadę Nuraghe Su Nuraxi. Przedziwne budowle, jakie możemy tam podziwiać, znajdują się na liście UNESCO. Na pierwszy rzut oka przypominają kamienne ule. Warto więc je zobaczyć.

Będąc na Sardynii nie sposób nie spróbować sardyńskiej kuchni. Dla osób kojarzących włoskie klimaty z rybami i owocami morza, będzie to spore rozczarowanie. Króluje tu bowiem mięso. Można spróbować tu przyrządzane potrawy mięsne na wszelkie dostępne sposoby. Zarówno podawane są dania pieczone, smażone jak i gotowane. Obowiązkowo, należy również spróbować tutejszego pieczywa. Najbardziej popularne są cienkie płatki chlebowe o nazwie pane Carasu. Specyfika sardyńskiej kuchni szczególnie dostrzegalna jest na przykładzie Cordula. Są to jagnięce flaki, które osobą bardziej wrażliwym mogą po prostu nie przypaść do gustu. Każda potrawa podawana w kuchni sardyńskiej wzbogacana jest o warzywa. Nie brakuje również owoców, które jak przystało na śródziemnomorską wyspę są przepyszne. I oczywiście z pierwszej ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *