orlando
Ameryka Północna

Orlando – wielki park rozrywki

Jednym z najatrakcyjniejszych, pod względem turystycznym, miast Florydy jest położone w głębi półwyspu– Orlando. Amerykanie często nadają miastom przydomki – Orlando ochrzczono mianem: „The Beautifull City”. Stąd pochodzi drużyna Orlando Magic, w której swoją karierę w NBA zaczynał m.in. Shaquille O’Neal.

Orlando otaczają jeziora, stwarzając doskonałe warunki do rekreacji dla mieszkańców i turystów. W Parku Lake Eola (jak sama nazwa wskazuje – nad jeziorem) stoi fontanna będąca symbolem miasta. To, co ją wyróżnia spośród innych to jej położenie – fontanna zbudowana została na środku jeziora.

Park znajduje się w dzielnicy Lake Eola Heights – dzielnicy, która pamięta czasy powstania miasta. Główną arterią jest Church Street – czyli ulica będąca niegdyś głównym miejscem handlu, wiodąca do kościoła. Jak wiele innych okolicznych dróg, wyłożona jest cegłą.

Orlando powstało w XIXw. jako fort – dziś możemy zobaczyć tylko jego ruiny. Spacerując po zabytkowej, choć nie bardzo starej, części miasta można obejrzeć historyczne budynki z gmachem starego Orlando High School na czele.

Choć miasto ma kilka ciekawych zakamarków do zwiedzenia, to większość turystów przyjeżdża tutaj z innego względu – Orlando jest rozrywkowym rajem. Przyjeżdżając do miasta nie można się nudzić – tygodniowy urlop może nie wystarczyć na zabawę, którą oferują wielkie parki rozrywki o zróżnicowanej tematyce. W Orlando dobra zabawa czeka wszystkich, dlatego warto przyjechać tutaj na urlop całą rodziną.

Co warto zobaczyć w Orlando? Wielbiciele Myszki Miki i Kaczora Donalda będą zachwyceni odwiedzając Walt Disney World Resort. Każdy zna Zamek Kopciuszka (Cinderella Castle), będący ikoną animacji disnejowskich – będąc w Orlando, można zjeść w środku zamku posiłek w otoczeniu krasnali i zobaczyć szklany pantofelek. Ponadto w Disneylandzie znajdują się mnóstwo sklepów, pawilonów z atrakcjami, karuzeli, rollercoasterów, restauracji, hoteli, dwa parki wodne, pole golfowe i tor wyścigowy. Po terenie parku chodzą oczywiście bohaterowie bajek i filmów Disneya, z którymi można sobie zrobić zdjęcia. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, trzeba tam być. Jednodniowy bilet do świata Disneya kosztuje 63 dolary, ale im dłuższy okres obowiązywania biletu tym więcej się oszczędza. Poza tym w dniu swoich urodzin, można wejść za darmo.

Magiczny świat Harrego Pottera można zobaczyć w Universal Orlando Resort – przez bramę Hogwartu wejdziemy na teren szkoły i będziemy mogli pospacerować po korytarzach i miejscach znanych z filmu. Park wytwórni Universal przeniesie nas także w świat innych filmów wyprodukowanych przez Universal Pictures (m.in.: Shrek, E.T, Szczęki, Mumia, Park Jurajski, Hulk, King Kong). Sceneria prosto z planu filmowego (łącznie z eksponatami) jest tłem dla dodatkowych atrakcji organizowanych dla dużych i małych. Kto nie chce zobaczyć żywego Jurassic Park?

Z gadami, choć bardziej nam współczesnymi, wiąże się także Gatorland. Ale nie jest to typowe rapidarium. Oferuje m.in. wrestling z krokodylem i przejażdżkę wśród aligatorów. Ponadto możemy spokojnie obserwować krokodyle i aligatory w ich środowisku naturalnym z deptaka lub platformy widokowej. Na bagnie hodowane są setki gadów – także pytony i inne węże.

Jeśli na myśl o przerośniętych gadach jeży się wam włos na głowie, lepiej wybierzcie się do Sea World. Obserwowanie morskich stworzeń jest fascynującym przeżyciem. Niezaprzeczalnie największą (również dosłownie) atrakcją oceanarium są orki. Codziennie treserzy ze swoimi podopiecznymi (fokami, morsami, delfinami i orkami) dają wielki show. Nie siadajcie w pierwszych rzędach, jeśli chce, żeby wam „uszło na sucho”.

Zupełnie odmienną atmosferę oraz temat oferuje Holy Land Experience. Jest to miejsce związane z religią chrześcijańską, ale nie myślcie, że nie macie tam nic do roboty. Można się wiele nauczyć i zobaczyć. Wśród rekonstrukcji opisywanych w Biblii miejsc, znajduje się największa na świecie replika starożytnej Jerozolimy. Na żywo odgrywane są scenki biblijne i odbywają się prelekcje. Chętni mogą wziąć udział w Ostatniej Wieczerzy i obejrzeć starożytne artefakty.

Jeśli jesteście w Orlando na tyle długo, żeby znudzić się atrakcjami świata bajek i filmów lub po prostu nie interesują was zdjęcia z Myszką Miki i Shrekiem, warto zobaczyć okoliczne atrakcje:

  • w Daytona Beach – znajduje się m.in znany tor wyścigowy oraz siedziba NASCAR;
  • St. Augustine to miasteczko założone na początku XVI wieku –warto zobaczyć jego malowniczą zabudowę, która przeniesie nas w czasy kolonialne;
  • a kosmodrom na przylądku Cannaveral, który każdy, co najmniej raz, widział w telewizji, oferuje zwiedzanie centrum lotów komicznych i muzeum.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *