Tartu – miasto o burzliwej historii

Anna Włodarczyk
4 czytania

Tartu jest drugim (biorąc pod uwagę wielkość) miastem Estonii i choć to Tallin jest oficjalnym miastem stołecznym kraju, to właśnie Tartu Estończycy uważają za kulturalną i intelektualną stolicę. Nazwa miasta pochodzi od estońskiego słowa tarvas (est. tur), czyli od nazwy wymarłego ssaka, przodka bydła domowego. Dwa największe jeziora kraju Võrtsjärv i Pejpus łączy przepływająca przez Tartu rzeka Emajõgi. Dawniej miasto nosiło nazwę Jurjew i Dorpat. Miasto przez wieki przechodziło z rąk do rąk. Znajdowało się pod panowaniem niemieckim, rosyjskim, szwedzkim i polskim.

Atrakcje w Tartu

Tartu położone jest na trasie Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Szlak ten obejmuje 34 europejskie miasta, w których możemy podziwiać zabytki gotyckiej architektury. Miasto znane jest również z uniwersytetu, który powstał tu w I poł. XVII w. z inicjatywy szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa.

Ratusz w Tartu jest dobrym przykładem dla poszukujących stylu przejściowego między barokiem a klasycyzmem. Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Kaarsildmost wzniesiony w XX w. w miejscu dawnego XVIII – wiecznego, zniszczonego w czasie wojny. W Tartu nie brakuje kościołów. Warto zobaczyć te: Jaani kirik – kościół św. Jana, który jest najstarszym tego typu obiektem w Tartu. Jest to kościół ewangelicko – luterański. Miejsce to jest symbolem architektury miasta. Elewacje kościoła św. Jana zdobią unikatowe figurki z terakoty (jest ich około 1000). Każdy turysta powinien też zobaczyć katedrę św. Piotra i Pawła, którą wybudowano w XIII w. (miało to związek z uzyskaniem przez Tartu miana diecezjalnej stolicy).

Na liście zabytków Tartu na pewno znajduje się Vanalinn – Starówka, Stare Miasto, które obfituje w zabudowania pochodzące z różnych okresów, a najstarsze z nich nawet z XVIII w. Dużą atrakcją dla turystów są odrestaurowane domy, niezwykłe kawiarnie i ciekawe muzea. Jednym z ciekawych miejsc jest Pochylony Dom, który przypomina o Krzywej Wieży w Pizie. Pochylony Dom jest polskim akcentem (polscy inżynierowie i budowniczy uratowali go przed runięciem w II poł. XX w.). Muzeum Historii Uniwersytetu Tartuskiego znajduje się na wzgórzu katedralnym, a niektóre komnaty dzięki renowacji odzyskały swój niepowtarzalny wygląd sprzed wieków. Muzeum Narodowe i Muzeum Mieszkańca oraz Muzeum Zabawek to także ciekawa propozycja dla turystów.

Gdy dysponujemy większą ilością czasu warto zobaczyć także: Muzeum Awiacji i Muzeum Miasta Tartu. Na koniec pobytu miłą propozycją może być wizyta w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Tartuskiego, który ma już ponad 200 lat. Mając jeszcze chwilkę warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia pod fontanną znajdującą się przed Urzędem Miasta, na Rynku Głównym. Centrum fontanny stanowi rzeźba ukazująca młodych ludzi w miłosnym uścisku, którzy stoją pod parasolem.

Warto wiedzieć, że Tartu bywa nazywane Miastem Dobrych Myśli. Co roku jest tu organizowany Festiwal, zwany Dniami Hanzeatyckimi. W tym czasie miasto przenosi się do epoki średniowiecza. Wśród turystów przewijają się rzesze kupców i grajków, a także mieszczan ubranych w stroje z tej epoki. Występy artystów można podziwiać do późnych godzin nocnych. Do innych imprez odbywających się w Tartu można zaliczyć widowiskowe zawody, które ściągają sportowców wielu dyscyplin (m.in. maratończyków, kolarzy) z różnych stron świata. Udział w zawodach mogą wziąć nawet dzieci, na specjalnie dla siebie przystosowanych trasach.

Tartu jest miastem studenckim. Wiosną i jesienią tutejsi żacy organizują Dni Studenckie, podczas których bawią się i świętują. Festiwal filmowy, koncerty i liczne konkursy to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych na te dni. Kolejną atrakcją miasta są Festiwale Pieśni, które odbywają się kilka razy w roku. Na obrzeżu Parku Tähtvere w amfiteatrze można posłuchać  i zobaczyć niejeden występ, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

Coś dla miłośników krzyżówek: Mieszkaniec Tartu, Narwy, Tallinna… to Estończyk!

 

Udostępnij artykuł
Urodziłam się w 1986 r. Bibliotekarka z wykształcenia i wykonywanego zawodu.