hipsterska lodz
Polska

Łódź hipsterem polskich miast! Odkryj offowe miejsca przy Piotrkowskiej i nie tylko

Wielu osobom Łódź kojarzy się jedynie z XIX-wiecznymi pałacykami i fabrykami włókienniczymi. Tymczasem to jedno z najmodniejszych miast w Polsce, w którym prężnie rozwija się sztuka, działają młodzi projektanci, a także powstaje mnóstwo alternatywnych miejsc, w których warto bywać. Poznaj hipsterskie lokale i miejsca w Łodzi, do których musisz zajrzeć, zanim zrobią to inni!

Czy wiesz, że do Łodzi można z łatwością dojechać niemal z każdego miasta w naszym kraju? To tutaj przecinają się autostrady A1 i A2, a także liczne drogi ekspresowe. Warto jednak docenić to szybko rozwijające się miasto i zawitać tu na dłużej. Dzięki temu atrakcje Łodzi będą dla Ciebie łatwiej dostępne. Czy znasz wszystkie wegańskie knajpki w mieście? Bo powstało kilka nowych… Jeśli nie, koniecznie nadrób zaległości! Zarezerwuj miejsce w jednym z hoteli w Łodzi z sieci AccorHotels i zobacz, gdzie bawi się modna Łódź.

U „źródeł” Piotrkowskiej – plac Wolności w Łodzi

Najsłynniejszy deptak w Polsce ma swój początek na placu, któremu również daleko do mainstreamu. Plac Wolności jako jeden z niewielu placów miejskich na świecie ma kształt ośmiokąta! To także historyczne miejsce, bo właśnie tutaj zaczęto wytyczać osadę sukienniczą, której zawdzięczamy Łódź na mapach.

Dziś Plac Wolności jest modnym miejscem spotkań łodzian. Mieści się tu m.in. lokal Pop’n’art. Wystrój pubu, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do sztuki pop-artu, a przestrzeń podzielono się na dwie części:

  • dolną strefę Pop – gdzie są organizowane koncerty, sesje jazzowe, a nawet pokazy filmowe;
  • górną strefę Art – gdzie w kameralnej atmosferze przy lampce wina można obejrzeć wystawy dzieł łódzkich twórców.

OFF Piotrkowska – wpadnij na koncert i przekąski

Dzięki OFF Piotrkowska do Łodzi ściągają wszyscy, którzy cenią niekonwencjonalne, klimatyczne miejsca. Dawna fabryka bawełny Franciszka Ramischa to świątynia łódzkiej śmietanki towarzyskiej i artystycznej. Kompleks skupiający pracownie projektowe, galerie, butiki polskich projektantów i klubokawiarnie powstał w 2011 roku. Oprócz zakupów, wystaw i koncertów czeka Cię tu prawdziwa kulinarna uczta. W industrialnym otoczeniu:

  • zasmakujesz w kuchni afrykańskiej (MEG MU african cook),
  • posilisz się burgerami i pastami w prawdziwie nowojorskim wnętrzu (MITMI restobar),
  • skosztujesz świeżej bruschetty (Drukarnia Skład Wina & Chleba),
  • poznasz nowych ludzi podczas posiłku przy wspólnym stole (Spółdzielnia).

Gdy już zawitasz do kulinarnych zakątków obiektu, nie spiesz się. Miejscowe lokale zachęcają do celebrowania chwil spędzonych przy wybornym jedzeniu. A jeśli dysponujesz wolnym wieczorem, po popołudniowej kawie spróbuj oryginalnych koktajli. Udaj się do koktajlbaru Spaleni Słońcem, którego wnętrze zostało ozdobione freskami łódzkiego artysty Jana Jubaala Wasińskiego.

Atrakcje w Łodzi są dostępne od samego rana – zwłaszcza w Off Piotrkowska. Zazwyczaj możesz tu trafić na jeden z wielu festiwali kulinarnych lub targów śniadaniowych.

Zobacz Hotele Łódź

Przystanek: Awangarda – Muzeum Sztuki 2

Przy łódzkiej Manufakturze w dawnym budynku tkalni mieści się Muzeum Sztuki 2, czyli MS2. To miejsce dobrze znane miłośnikom europejskiej sztuki awangardowej. Pierwsza wystawa dzieł kubistycznych, futurystycznych, konstruktywistycznych i surrealistycznych została tu udostępniona zwiedzającym już w 1931 roku! Od tej pory kolekcja stale rośnie i jest jednym z największych zbiorów światowej sztuki XX i XXI wieku. Wielbiciele sztuki koniecznie powinni tu zajrzeć!

Coś dla wegan i wegetarian – Nowa Ziemia na Bałutach

Propozycje kulinarne dla amatorów kuchni roślinnej w Łodzi mnożą się z roku na rok, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie, śledzić trendy w gastronomii i zapuścić się nieco dalej od ulicy Piotrkowskiej.

Na Bałutach mieści się lokal stworzony przez miłośników zdrowego odżywiania. Świadomi konsumenci odwiedzający Nową Ziemię mogą zdecydować się na dania w wersji wegańskiej lub wegetariańskiej – w tej opcji możesz mieć pewność, że sery i masło pochodzą ze sprawdzonego, ekologicznego źródła.

Nowe baśniowe podwórko – Więckowskiego 4

Łowcy murali z pewnością widzieli już wszystkie dzieła sztuki ulicznej w Łodzi… ale czy na pewno? Od zeszłego roku muralowa mapa Łodzi wzbogaciła się o jeszcze jeden przystanek. Już nie tylko Pasaż Róży przenosi mieszkańców i turystów do magicznej krainy. W podwórku kamienicy na ul. Więckowskiego 4 powstał mural Wojciecha Siudmaka stworzony z… płytek ceramicznych. Wielobarwne ptaki i fantastyczne postaci przeniesione wprost z obrazów artysty na ściany budynku robią duże wrażenie na wszystkich odwiedzających. Wszystko wskazuje na to, że nowe podwórko stanie się kolejnym kultowym miejscem Łodzi. Odwiedź je przed innymi, zanim przejdzie do mainstreamu.

Zainspiruj się do podróży i odwiedź jedno z polskich miast, choćby tylko na weekend. Zarezerwuj noclegi lub hotele w Łodzi czy innych miejscach na mapie naszego kraju. Sprawdź, jak fascynujące jest samodzielne odkrywanie atrakcji turystycznych polskich miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *