londyn
Europa

Londyn – filiżanka herbaty

Scherlock Holmes, Jaś Fasola czy cyrk Monty Pythona oraz ich czarny humor, który jest absurdalny i zaskakujący, bez dwóch zdań kojarzą się z Londynem – stolicą Wielkiej Brytanii. Nie można tu także pominąć rodziny królewskiej, na czele z królową Elżbietą II, jej synem Karolem oraz z nieżyjącą już Księżną Ludzkich Serc – Lady Di.
To co przyciąga nie tylko turystów, ale emigrantów to fakt, iż jest to największe europejskie miasto finansowe, z ogromną liczbą banków i z największą europejską giełdą oraz centrum przemysłowe.

Królewskie zwiedzanie
Zwiedzając Londyn nie można przegapić takiego miejsca, jakim jest Pałac Buckingham – jest to oficjalna królewska rezydencja w której aktualnie przebywa Królowa – największy tego typu obiekt na świecie, pełniący nadal swoje monarsze funkcje. Całego pałacu nie można zwiedzić, z wiadomych względów bezpieczeństwa, udostępniane są jednak dla turystów Stajnie Królewskie, Muzeum Powozów ze znaną Złotą Karetą Państwową oraz Galeria Królowej. Również fajną ciekawostką jest możliwość zobaczenia słynnej już zmiany warty, która w sezonie odbywa się codziennie o 11.30, a poza nim – co dwa dni. Nie można przegapić także kompleksu budowli w dzielnicy Westminster nad Tamizą, w skład której wchodzą takie zabytki jak: neogotycki Pałac Westminsterski – będący siedzibą Parlamentu, jego ponad 100 metrowa wieża Big Ben ze słynnym zegarem, ważącym 14 ton oraz Opactwo i Katedra Westminsterska, w której po dzisiejszy dzień odbywają się koronacje królów angielskich. Żeby trochę odpocząć i poczuć klimat Londynu, warto wybrać się na spacer do Hyde Park, do jednego z królewskich parków, który swoją nazwę (forum dla swobodnego wypowiadania wszelkich poglądów w imię wolności słowa) zawdzięcza bramie, która okazała się za mała do karety i stoi w jednym z rogów parku. Jest to tradycyjne miejsce przemówień i debat.

The City
Centralną część miasta stanowi przepiękny plac Trafalgar Square, położony w samym sercu Londynu, będący także miejscem wielu ważnych wydarzeń. Zwiedzając, nie można pominąć London Eye, ogromnego diabelskiego młyna, z którego rozpościera się piękna panorama miasta, widoczna w promieniu 48km. Imponującą budowlą jest Tower of London, czyli Twierdza Londyńska, położona nad Tamizą, otoczona kilkoma rzędami murów, pełniąca dawniej rolę więzienia oraz Tower Bridge – most zwodzony, który uchodzi za najpiękniejszy na świecie.

Muzea Londynu
Też jest kilka obiektów, które warte są polecenia. Muzeum Brytyjskie (The British Museum) – największe na świecie muzeum historii starożytnej, ponieważ posiada ponad 6 milionów eksponatów, od czasów najdawniejszych po dziś. Galeria figur woskowych Madame Tussaud (Madame Tussaud’s Galery), ukazująca najsłynniejszych ludzi show – biznesu, estrady, polityki, sportu oraz filmu. Muzeum Historii Naturalnej – z galerią dinozaurów oraz z eksponatami potwierdzającymi teorię Darwina oraz Greenwich – dzielnica Londynu z obserwatorium i z miejscem, w którym przebiega południk zerowy.

Ciekawostki
Ciekawą atrakcją dla zwiedzający jest przejażdżka piętrowym autobusem, nr. 10, z otwartym dachem, wokół miejsc, które znajdują się w większości przewodników i ktoś opowiada o nich. Miejscem, w którym trzeba zapłacić (6 funtów) za uczestnictwo we mszy jest Katedra św. Pawła, w którym nabożeństwa odbywają się w każdą niedziele oraz na Boże Narodzenie. Katedra swoją wielkością ustępuje tylko bazylice św. Piotra w Watykanie, bowiem mierzy 220m długości i 110m szerokości.
To co nie powinno zabraknąć w londyńskim menu, to ciepłe śniadania, popołudniowe herbaty (five o’clock) oraz tradycyjne puddingi. Ulubionym napojem londyńczyków, zaraz po herbacie, jest piwo i whisky.

Na zakupy warto wybrać się do dzielnicy Chelsea z najsłynniejszą ulicą handlową Londynu – Oxford Street.

Ceny:
Pokój – 15-60 funtów /noc
Pocztówka – 0,10-0,50 f.
Piwo – 1,00 funt
Bagietka – 0,60 f.
Pasta do zębów – 1,00-2,00 funtów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *