weekend majowy
Przydatne informacje i porady

Majówka budżetowo – 4 porady, które pomogą Ci zaplanować tanią i udaną wyprawę na weekend majowy

Weekend majowy to świetna okazja do wyruszenia w podróż. Wystarczy wziąć dosłownie kilka dni urlopu, aby zaplanować nawet 7-8-dniowy urlop. Chcesz zorganizować taki wyjazd, ale obawiasz się, że… budżet nie do końca na niego pozwala? Wcale nie musisz tracić majątku! Zobacz, jak ograniczyć koszty, a jednocześnie cieszyć się wspaniałymi wrażeniami!

Zaplanuj wyjazd na majówkę z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę

Wakacje z biurem podróży w opcji last minute? O ile jeszcze kilka lat temu ten pomysł mógł rzeczywiście pozwolić sporo zaoszczędzić na wypadzie do Turcji, Grecji czy Egiptu, o tyle obecnie może być bardzo ryzykowny. Powód jest prosty: tour operatorzy najbardziej „premiują” obecnie tych, którzy dokonują wcześniejszych rezerwacji. Dzięki temu mogą bardziej „stabilnie” planować swoje dochody z sezonu.

Natomiast atrakcyjne oferty last minute czy last second zdarzają się coraz rzadziej. Lepiej nie ryzykować. Im wcześniej zadecydujesz, gdzie jechać – czy to z biurem podróży, czy samodzielnie – na tym lepsze warunki finansowe możesz liczyć.

Weź pod uwagę np. to, że jeśli planujesz wyjazd na własną rękę, to z dużym wyprzedzeniem masz do dyspozycji znacznie więcej opcji noclegowych. Te, które łączą świetną cenę z dobrą jakością, rozchodzą się jak świeże bułeczki! Podobnie jest z tanimi lotami – im wcześniej ich poszukasz, na tym lepsze promocje możesz liczyć.

Nie bój się planować majówki za granicą samodzielnie

Majówka z biurem podróży to bardzo wygodna opcja. To tour operator zadba o wszystko – począwszy od organizacji lotu, przez transfer z lotniska, aż po hotel, a często także inne atrakcje. I chociaż zdarza się, że takie pakiety mają świetny stosunek jakości do ceny, to… w wielu przypadkach możesz zaplanować wyjazd znacznie taniej. Warunek jest jeden: musisz to zrobić samodzielnie.

To prostsze niż myślisz, zwłaszcza gdy chcesz się wybrać do jednego z krajów UE, np. Hiszpanii, Włoch czy na Maltę. Zaoszczędzić możesz na:

  • przelocie – na kilkudniowy wypad nie trzeba np. wykupywać dużego bagażu rejestrowanego, co obniży koszt biletów w dwie strony nawet o kilkaset złotych;
  • noclegu – możesz go zarezerwować samodzielnie, podobnie jak w Polsce. Zrobisz to za pośrednictwem jednego z serwisów internetowych;
  • wyżywieniu – jeżeli wybierzesz na pobyt apartament z kuchnią, możesz część posiłków przygotowywać samodzielnie. Wyjdzie taniej niż np. jedzenie śniadań na mieście.

Przy okazji warto pamiętać, że podróż na własną rękę daje znacznie większe poczucie niezależności. Nie musisz np. spieszyć się na autokar, który zawiezie Cię do hotelu czy zatrzymywać się przez cały pobyt w jednym miejscu. A zatem czeka na Ciebie więcej korzyści niż tylko te finansowe!

A jeśli szukasz ciekawych pomysłów na kierunek wycieczki majówkowej, zajrzyj np. na stronę https://rankomat.pl/turystyka/gdzie-jechac-na-majowke. Tam czeka sporo niecodziennych inspiracji!

Policz koszty podróży i zobacz, co bardziej się opłaca

Myślisz, że majówka w Polsce będzie tańsza, bo nie trzeba na nią lecieć samolotem? Przy obecnych cenach paliwa długodystansowa trasa może być bardzo kosztowna – zwłaszcza gdy do wydatków na paliwo doliczysz np. te na płatne autostrady czy parkingi. Pamiętaj też, że prowadzenie auta oznacza spory wysiłek, zwłaszcza jeśli wybierasz się np. z południa Polski nad Bałtyk. Czy na pewno chcesz poświęcać 1,5 dnia w ciągu weekendu majowego na siedzenie za kółkiem?

Może się okazać, że znacznie taniej (i wcale nie mniej komfortowo) będzie pojechać do celu innym środkiem transportu. W pierwszej kolejności warto oczywiście sprawdzić tanie loty, zwłaszcza jeśli mieszkasz niedaleko lotniska z dobrymi połączeniami. Ale to nie wszystko!

Ciekawymi opcjami mogą też być:

  • pociągi – zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych (przez Pragę możesz dotrzeć koleją nawet do Rijeki w Chorwacji);
  • autokary – te nowej generacji są całkiem komfortowe, a w trakcie wielogodzinnych podróży możesz liczyć na dość częste postoje na rozprostowanie nóg.

Na kosztach dojazdu możesz zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych!

Ubezpiecz się przed wyjazdem na majówkę, bez przepłacania

Wykupienie ubezpieczenia podróżnego przy wyjeździe zagranicznym nie jest dodatkowym ani tym bardziej zbędnym wydatkiem. To inwestycja w bezpieczeństwo, także finansowe. Pamiętaj, że poza Polską nie obowiązuje krajowe ubezpieczenie zdrowotne, natomiast EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) obowiązuje w UE, i tylko w ograniczonym zakresie. A zatem jeśli w trakcie majówki za granicą doświadczysz urazu, może to dla Ciebie oznaczać poważne koszty. Bywają liczone nawet w setkach tysięcy złotych.

Dlatego warto wykupić prywatną polisę podróżną. Nie chcesz za nią przepłacać i zależy Ci, żeby obejmowała wszystkie ważne dla Ciebie ryzyka? Zajrzyj na stronę https://rankomat.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/ i wypełnij krótki formularz, podając szczegóły wycieczki majowej. System pokaże Ci wszystkie dostępne oferty sprawdzonych towarzystw. Wybierzesz tę, która jest najtańsza, a zarazem najlepiej dopasowana do Twoich planów wycieczkowych na majówkę.

Jak widzisz, majówkowy wypad wcale nie musi kosztować majątku. Trzeba tylko podejść do jego planowania z głową. Zdecydowanie warto, bo nawet krótkie „złapanie oddechu” w podróży pomoże Ci nabrać energii do działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *