view 2069253 1280
Polska,  Europa

Mazury wiosną – 5 powodów dlaczego warto pojechać

Warmińsko-mazurskie jest jednym z województw, w którym najwięcej terenów zajmują lasy i jeziora – podają dane opublikowane przez Urząd Statystyczny w Olsztynie. Jednak piękne krajobrazy to tylko jeden w wielu powodów, dla których co roku region Mazur cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Zobacz, co wpływa na to, że obszar Mazur jest uważany za polski – a nawet wręcz światowy – cud natury.

Mazury to geograficzno-kulturowy region Polski obejmujący Pojezierze Mazurskie i Pojezierze Iławskie. Unikalny krajobraz regionu ukształtował się w trakcie ostatniego zlodowacenia, czyli około 15 tysięcy lat temu, dzięki czemu do dziś turyści mogą obserwować głębokie jeziora rynnowe. Na początku tego sezonu chcesz zwiedzić nowy region Polski, jednak nie jesteś jeszcze pewien, czy warto? Te 5 powodów, na pewno przekona Cię do podjęcia decyzji!

Jeziora Mazur – największe skupisko naturalnych zbiorników wodnych w Polsce

Wszystkie jeziora Mazur zajmują łącznie 486 km2, co daje dziesiątki godzin spacerów przy brzegu lub spędzonych na podróżach łódką. W obrębie największych jezior powstało również mnóstwo centrów sportowych, w których można wypożyczyć rowerek wodny czy kajak, a nawet poznać podstawy nurkowania. Miłośnicy spacerów w pobliżu jeziora powinni odwiedzić między innymi Giżycko, w którym mogą zwiedzić słynną twierdzę Boyen czy muzeum w wieży ciśnień.

Lasy Mazurskie – zielony dom dla setek gatunków roślin i zwierząt

Lasy Mazurskie to kompleks, który zajmuje obszar Puszczy Piskiej o powierzchni prawie 120 tysięcy ha. W obrębie lasu można spotkać aż 80 gatunków roślin, w tym bardzo rzadkich okazów takich jak wierzba borówkolistna, brzoza niska czy wątlik błotny. Na terenie lasów rośnie również dużo roślin będących pod ochroną, np. goździk pyszny, orlik pospolity czy storczyk szerokolistny. Fauna lasów mazurskich również jest bardzo urozmaicona. Żyją tu zarówno jeleni, sarny, łosie oraz dziki, jak i jaszczurki, puchacze czy orzeł bielik.

Kuchnia Mazur – fuzja najlepszych polskich smaków

Choć kuchnia mazurska kojarzy się głównie z rybami słodkowodnymi (takich jak jesion, karaś, karp, leszcz, okoń czy sum), przygotowywane są tu również inne potrawy. Do najbardziej znanych należą:

 • biała kiełbasa w piwie – koniecznie gotowana,
 • dzyndzałki warmińskie – czyli pierogi z wołowiną, boczkiem i cebulą,
 • gulasz po mazursku – z wołowiną, białą kapustą, ziemniakami, ogórkami i kwaśną śmietaną,
 • schab po mazursku – gotowany, a następnie duszony w winie.

Którą z tych potraw chciałbyś spróbować?

Grunwald – zamek z najbardziej znaną historią

Mazury to nie tylko jeziora. Niespełna 50 km na południowy od Olsztyna i nieco ponad 30 km na południe od Ostródy znajduje się wieś Grunwald. To właśnie na pobliskich polach rozegrała najbardziej znana bitwa w Polsce i jedna z największych potyczek na całym świecie. W bitwie pod Grunwaldem, która miała miejsce dokładnie 15 lipca 1410 walczyły wojska Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego przeciwko zakonowi krzyżackiemu. Do dziś co roku w miejscu tym odbywają się inscenizację bitwy, którą mogą oglądać zwiedzający. Turystom udostępniono również Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz zabytki na terenie wsi, takie jak:

 • kościół z XIV wieku,
 • zespół folwarczny, dworek i park w Gierzwałdzie,
 • pałac w Pacółtowie.

Apartamenty Mazury – najlepsze noclegi dla podróżnych

Obszar Mazur słynie również z jednych z najlepszych obiektów noclegowych w kraju. W regionie tym dużą uwagę przyciągają zwłaszcza pokoje na wynajem – np. apartamenty na Mazurach Sun & Snow.

Szukasz idealnego miejsca na nocleg na Mazurach? Zobacz ofertę proponowaną przez apartamenty Domki Pasym Sun & Snow. Czekają na Ciebie 4 wygodne pokoje, 2 łazienki, bogate wyposażenie AGD (zmywarka, piekarnik, ekspres do kawy) oraz RTV (telewizor, radio). Obiekt ten posiada również prywatną plażę oraz własny pomoc wędkarski, dlatego jest to doskonałe miejsce dla miłośników łowienia ryb.

Chcesz w ciągu najbliższych kilku tygodni zwiedzić inny region Polski? Wejdź na stronę Sun & Snow i zobacz, w których miastach czekają na Ciebie najlepsze miejsca noclegowe i apartamenty. Gotowy do drogi?

2 komentarze

 • Bożena

  W Mazurach zakochałam się niedawno za sprawą prezentu jaki dostałam od męża. Pojechaliśmy do Hotelu Ryn umiejscowionego w zamku. Jest położony w przepięknej okolicy skąd łatwo dostać sie do okolicznych miejscowości. Na dodatek sam hotel ma własnego przewodnika. Prowadzą różnego rodzaju wycieczki i wieczorki kostiumowe. Naprawdę trudno nam było zwiewdzać okolicę. Zwłaszcza, gdy dotarło do mnie, że w hotelu jest też SPA.

 • donnawa

  Ja jeździłam, jeżdżę, i będę jeździła na mazury. Zaczęło się w tamtym roku, jak z polecenia koleżanki z pracy zarezerwowaliśmy pobyt w hotelu Zalesie Mazury. Przyjechaliśmy i wow – atrakcji hotelowych całe mnóstwo. Do takiego stopnia, że można byłoby nie wychodzić poza teren obiektu. Jak ktoś chce odpocząć to nie widzę lepszej alternatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *