bieszczady muczne
Polska

Odkryj Bieszczady na nowo w Mucznem

Masz dość stresu i pragniesz odpocząć od miejskiego zgiełku? Chcesz odetchnąć świeżym powietrzem i nacieszyć oczy niesamowitymi górskimi widokami. Odwiedź miejscowość Muczne w Bieszczadach, gdzie dzika polska przyroda jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Bieszczady to jeden z najbardziej relaksujących zakątków naszego kraju. Tutaj czas biegnie zupełnie inaczej, nie ma pędu wielkiego miasta – znika poczucie obowiązku i stres, a na ich miejscu pojawia się spokój oraz kojący kontakt z naturą. Bieszczady są miejscem magicznym i absolutnie wyjątkowym za sprawą fauny i flory, która nie występuje nigdzie indziej w Polsce. Pierwotne lasy bukowe rozciągające się na tych terenach to idealne schronienie dla najrzadszych gatunków zwierząt i roślin.

Atrakcje w Bieszczadach

Największą atrakcją w Bieszczadach są oczywiście wspaniałe krajobrazy, które zapierają dech w piersiach niezależnie od pory roku. Dzięki rozbudowanej sieci szlaków turystycznych, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na samym tylko terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego znajduje się ponad 140 km profesjonalnie przygotowanych ścieżek dla entuzjastów przyrody oraz górskich wędrówek. Jednak fantastyczne panoramy to nie wszystko. Miłośników dzikich zwierząt z pewnością zainteresuje pokazowa zagroda żubrów oraz platforma do obserwacji bobrów, dzięki którym można podejrzeć zwierzaki w ich naturalnym środowisku. Do istotnych atrakcji w Bieszczadach trzeba również zaliczyć zaporę w Solinie oraz Bieszczadzką Kolejkę Leśną.

Miejscowość Muczne

Muczne to mała wieś położona w pobliżu Stuposian, którą zamieszkuje nieco ponad 40 osób. Jest więc idealnym miejscem do odpoczynku dla każdego, kto ceni sobie naturę i spokój. W latach 70-tych mieścił się tutaj hotel robotniczy otoczony kilkoma willami dla ówczesnych dygnitarzy. Dziś nie ma po nich śladu a w miejscu hotelu stoi nowoczesny ośrodek wypoczynkowy „Centrum Promocji Leśnictwa„, który oferuje komfortowe noclegi w przystępnej cenie.

W Ośrodku CPL oprócz kilkudziesięciu pokoi hotelowych, znajduje się także restauracja, siłownia, strefa SPA, sala konferencyjna a przede wszystkim pawilon edukacyjno-wystawowy z dioramami zwierząt i roślin. Pawilon stanowi świetną atrakcję dla najmłodszych turystów – umożliwia swobodną obserwację dzikich zwierząt, takich jak wilki czy niedźwiedzie, bez obaw o własne bezpieczeństwo. A jeśli to za mało, nieopodal Ośrodka znajduje się wspomniana wyżej zagroda pokazowa żubrów, gdzie można bezpiecznie stanąć oko w oko z królem puszczy. Ponadto w pobliżu Centrum Promocji Leśnictwa położone się aż cztery ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne.

W zimie co roku organizowany jest tutaj bieg narciarski „Tropem Żubra”, który jest otwarty zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów zimowego szaleństwa. Nad prawidłowym przygotowaniem trasy zawodów oraz ścieżek do uprawiania narciarstwa biegowego, usytuowanych na terenie Bieszczad czuwa specjalnie powołane do tego celu stowarzyszenie, dlatego zimowe atrakcje zawsze stoją tu na najwyższym poziomie.

Przez ostatnie kilka lat Muczne z niepozornej wioski, przeobraziło się w urokliwą miejscowość i wręcz idealną bazę wypadową dla miłośników bieszczadzkich atrakcji. Nie ważne czy cenisz sobie bardziej spokój czy aktywny wypoczynek, w Mucznem znajdziesz dokładnie to, czego szukasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *