Jest sercem Trójmiasta, bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym oraz celem niejednej historycznej wycieczki. Teoretycznie Gdańsk jest miastem doskonale znanym polskim turystom. W rzeczywistości nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele cennych zabytków czeka poza granicami tutejszej starówki. Gdzie warto się wybrać w poszukiwaniu architektonicznych perełek? Najlepiej na terenie tak ciekawych dzielnic, jakimi są Oliwa oraz Wrzeszcz.
W cieniu potężnej katedry – Oliwa
Oliwska katedra jest zabytkiem wyjątkowym, obok którego nie można przejść obojętnie. Wznoszona od XII stulecia, w dalszym ciągu może zachwycić niejednego miłośnika sztuki romańskiej. Jest to jednocześnie jedna z najciekawszych pamiątek, jakie na terenie Trójmiasta pozostawili po sobie Cystersi. Na co warto zwrócić uwagę w tym miejscu? Oryginalna fasada z dwiema smukłymi wieżami to chyba najbardziej charakterystyczna cecha tej świątyni. A jakie skarby czekają w wiekowym wnętrzu? Nie brak tu pięknych kaplic, zabytkowych ołtarzy i wiekowych grobowców, intrygują też wiekowe portale oraz sklepienia, przypominające o średniowiecznym rodowodzie oliwskiej katedry. Na szczególne wyróżnienie zasługują tu obrazy Hermana Hana, autora tak wspaniałego dzieła, jak „Koronacja Marii Panny”. Dumą tej katedry są jednak organy, dzięki którym Oliwa stała się miejscem znanym z organizacji wspaniałych koncertów muzyki organowej.
Pięknie prezentuje się też najbliższe otoczenie oliwskiej katedry. Kuszą m.in. dawne zabudowania klasztorne, służące dziś jako seminarium duchowne. Pałac Opatów pochodzący z początku XVIII stulecia, piękny park im. Adama Mickiewicza – wszystkie te atrakcje sprawiają, że spacery po terenie gdańskiej Oliwy na długo pozostają w pamięci zaglądających tu turystów.
Gdański Wrzeszcz – co warto tutaj zobaczyć?
Nie tak znany jak Oliwa, choć równie interesujący, może oczarować każdego z nas. Wrzeszcz to kolejna gdańska dzielnica, którą warto zwiedzić.Spacer po Alei Grunwaldzkiej to świetna okazja do tego, by zachwycić się widokiem zabytkowych domów z różnych okresów historycznych. Imponujący gmach Politechniki Gdańskiej, to kolejna atrakcja, z którą można się spotkać podczas zwiedzania tej części Gdańska. A co z miłośnikami nieco bardziej współczesnej architektury? Na nich ogromne wrażenie może zrobić gmach Państwowej Opery Bałtyckiej, który swą obecną formie zawdzięcza rozbudowie z lat 70. XX wieku.
A co z zabytkami sakralnymi? I ich na terenie Wrzeszcza nie brakuje. Z pewnością warto tutaj odwiedzić Kolegiatę Gdańską pw.Serca Jezusowego. Wzniesiona w początkach XX wieku, stanowi interesujący przykład wykorzystania neogotyckiego stylu w sztuce sakralnej. A ponieważ świątynia ta od kilkunastu lat jest siedzibą Gdańskiej Kapituły Kolegiackiej, rosnące zainteresowanie turystów tą budowlą dla nikogo nie powinno być większym zaskoczeniem.
Oliwa i Wrzeszcz to wyjątkowe dzielnice Gdańska, którym atrakcyjności nie można odmówić. Dla miłośników sztuki i historii, spacery po ich terenie będą bez wątpienia wyjątkowym doznaniem.