image 2023 12 04T160025.121
Europa

Rzymskie wakacje: Miejsca z filmu, które możesz odwiedzić

Rzym to miasto o niepowtarzalnym charakterze, które łączy w sobie historię z nowoczesnością. Jest wieczne, magiczne i niezwykle inspirujące. Swoją unikalną atmosferą przyciągnęło reżyserów filmowych z całego świata, a jednym z kultowych obrazów, który uwiecznił jego piękno na ekranie, są „Rzymskie wakacje”. Film z 1953 roku, w reżyserii Williama Wylera, z Audrey Hepburn i Gregory Peckiem w rolach głównych, do dziś urzeka widzów na całym świecie.

W niniejszym artykule zabiorę was w podróż po lokacjach, które zagrały w „Rzymskich wakacjach”, i które każdy fan filmu oraz miłośnik Wiecznego Miasta powinien zobaczyć na własne oczy.

Mapa z lokacjami z filmu Rzymskie wakacje

Fontanna di Trevi – Życzenie Przy Fontannie

image 2023 12 04T161348.574

Fontanna di Trevi jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Rzymu i kluczowym miejscem dla wielu filmów, w tym „Rzymskich wakacji”. To tutaj księżniczka Anna (Audrey Hepburn) pozwoliła sobie na chwilę beztroski, kupując lody. Fontanna, zbudowana na cześć boga Oceanu, jest dziełem Nicola Salvi i prawdziwym arcydziełem sztuki barokowej.

Kiedy staniesz przed nią, pomyśl o scenie z filmu i rzuć monetę przez lewe ramię – to tradycja mówiąca, że zagwarantuje ci to powrót do Rzymu.

Schody Hiszpańskie – Spotkanie w Tłumie

Schody Hiszpańskie, kolejne kultowe miejsce Rzymu, również pojawiają się w filmie. To właśnie tutaj odbył się spontaniczny wywiad Anny z dziennikarzami, a obrazek pięknej księżniczki obserwowanej przez tłum nadal jest świeży w pamięci fanów.

Kiedy odwiedzisz Schody Hiszpańskie, usiądź, obserwuj przechodniów i poczuj atmosferę miejsca, które jest od wieków miejscem spotkań mieszkańców i turystów.

Muzea Kapitolińskie

image 2023 12 04T161508.988

Muzea Kapitolińskie nie są może tak znane jak inne miejsca, ale to właśnie tutaj księżniczka Anna doświadczyła pierwszych chwil wolności. Dziś w pałacu mieści się muzeum z licznymi dziełami sztuki i artefaktami, które są częścią zbiorów Kapitolińskich Muzeów.

Pałac wygląda równie wspaniale jak w czasach, kiedy powstał film, a jego klasyczna architektura zapiera dech w piersiach.

Piazza di Spagna

Piazza di Spagna to miejsce, wokół którego toczy się życie społeczne Rzymu. W „Rzymskich wakacjach” był to punkt centralny dla wydarzeń filmu. To tutaj Anna próbowała ukryć swoją tożsamość przed postronnymi i zatracić się wśród rzymskiego tłumu.

Plac jest nie tylko spektakularny, ale też otoczony luksusowymi sklepami i restauracjami, które czynią go idealnym miejscem na relaksujący dzień w mieście.

Dzielnica Cukrownicza

Dzielnica Via Margutta, nazywana też Dzielnicą Cukrowniczą, to jedna z najmalowniczych ulic Rzymu. W filmie była to lokalizacja mieszkania Joe Bradley’ego (Gregory Peck), gdzie dziennikarz po raz pierwszy zaprosił księżniczkę.

Ulica, znana z pracowni artystycznych i galerii, zachowała swój bohemski charakter. Spacerując po Via Margutta, można poczuć ducha przeszłości i kreatywną atmosferę, która na pewno przyciągnęła reżyserów filmów takich jak „Rzymskie wakacje”.

Koloseum

Nie można mówić o Rzymie bez wspomnienia o Koloseum. W filmie scena z motocyklem obok Koloseum to jedna z najbardziej pamiętnych. Koloseum, symbol potęgi i trwałości Rzymu, zachwyca swoją monumentalnością do dziś.

Przy odrobinie wyobraźni możesz sobie wyobrazić, jak Anna i Joe śmigają vespa obok tego antycznego amfiteatru, ciesząc się wolnością i pięknem życia.

Bocca della Verità – Próba Odwagi

Scena w której Joe kładzie rękę w ustach Bocca della Verità i udaje, że została mu ona odgryziona, jest jedną z najzabawniejszych w filmie. Bocca della Verità, czyli Usta Prawdy, to starożytny kamień w kształcie maski, który według legendy odgryza rękę tym, którzy kłamią.

Dziś możesz stanąć w tym samym miejscu i przetestować swoją szczerość, ale też poczuć dreszczyk emocji, który towarzyszył bohaterom filmu.

Sprawdź legendę Bocca della Verità: Bocca della Verità

Ogród Narodów Zjednoczonych – Pościg Vespa

W jednej z bardziej porywających scen „Rzymskich wakacji”, Anna i Joe uciekają przed agentami bezpieczeństwa na zabytkowym vespie przez Ogród Narodów Zjednoczonych. Dzięki tej scenie filmowej pieszy spacer po ogrodach zyskał na popularności.

Dziś, kiedy odwiedzisz ogrody, poczuj wiatr we włosach i wyobraź sobie radość z pełnej przygód jazdy przez serce Rzymu na skuterze.

Podsumowanie

„Rzymskie wakacje” uczyniły z Rzymu jeden wielki plener filmowy, a miejsca, które przedstawia film, są nie tylko piękne, ale też naszpikowane historią. Odwiedzając je, nie tylko kroczysz śladami Audrey Hepburn i Gregory Pecka, ale również doświadczasz wiecznego ducha Rzymu, który od wieków inspirował artystów, podróżników i poszukiwaczy przygód.

Każdy, kto kocha filmy, marzy o odwiedzeniu miejsc, w których zostały one nakręcone. „Rzymskie wakacje” pozwalają nam spełnić te marzenia, spacerując po Wiecznym Mieście i odkrywając jego niezliczone sekrety, historyczne zakątki i romantyczne uliczki. Nie zapomnij zabrać aparatu, aby uchwycić swój własny film pełen rzymskich wrażeń!

Odkryj Rzym, śladami „Rzymskich wakacji”, i stwórz własne niezapomniane wspomnienia w Wiecznym Mieście. Buon viaggio!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *