rzym
Europa

Rzym – ikona starożytnej współczesności

Mówią, że uzależnia

Rzym to miasto magiczne. Przyjeżdżając tu, turyści czują się „wyrwani” z rzeczywistości. Poczynając od licznych zabytków, poprzez miejsca upamiętniające historię i mity, na Państwie Watykańskim kończąc. To uzależniający klimat tego miasta wpływa na to, że co roku odwiedza je tysiące turystów. Podobno gdy raz odwiedzisz Rzym, powrócisz. Zdecydowanie potwierdzam.

Pozwól się zaczarować

W Rzymie są miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć. Poczynając od Bazylik:  św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami i Santa Maria Maggiore, to jedne z miejsc, które nie dość, że zwiedzimy bezpłatnie, to jeszcze będziemy mogli do woli sfotografować.

Ponadczasowe fontanny z pitną wodą, Panteon, Plac Wenecki z pomnikiem Wiktora Emanuela II, Piramida Cestiusza, Ołtarz Pokoju, Palatyn  – to tylko część obowiązkowych miejsc do zwiedzenia. Z kolei najpiękniejszą panoramę miasta z najlepszym widokiem na Watykan ujrzymy z Zamku Świętego Anioła.

Imperialna widownia

Walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta i naumachie (wojny morskie) – oto, czym popularyzowało się starożytne koloseum. Choć nie tylko – to też, według mitów, miejsce rozlania krwi chrześcijan. Dziś ośrodek inspirujący artystów i podróżników z całego świata.

Miłość zakłódkowana

Co łączy wrocławski Most Tumski, Most Świętokrzyski w Warszawie, Most biskupa Jordana w Poznaniu i rzymski most Milvio? Miliony kłódek! Zakochani z całego świata opieczętowują swą miłość zawieszając na moście kłódkę. Klucze wrzucane są na dno Tybru.

„Chleba i igrzysk”

Jak na Italię przystało, miasto opanowane jest lokalną gastronomią. Ich menu zdominowały pizze, i makarony, które są stosunkowo tanie. Nie przestraszymy się także cenami wina, które z uwagi na liczną ilość winiarni, jest napojem towarzyszącym wielu potrawom.

Przykładowe ceny:

  • Dania z makaronem – ok. 7 – 9 EUR
  • Pizza – ok. 6 -8 EUR
  • Butelka wina 1 litr – od 3,5 EUR
  • Espresso – 2 EUR.

Poczuj wiatr we włosach

W Rzymie, podobnie jak w innych miastach turystycznych Włoch czy Hiszpanii, dominują skutery i motorowery, które umożliwiają  łatwe poruszanie się po mieście.

Przykładowe ceny za wypożyczenie dzienne pojazdów:

  • Skuter – od 40 EUR
  • Motorower – od 20 EUR
  • Rower – od 5 EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *