Odwiedzając Zakopane zdecydowanie warto wybrac się do pobliskiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, który znajduje się na południe od miasta, 20-30 minut piechotą z centrum. Ciekawym miejscem do zwidzenia jest Jaskinia Dziura, do której dojdziemy trzydziestominutowym chodem z obrzeży Parku. Prowadzi do niej ścieżka „Dolina ku Dziurze”.
„Dolina ku Dziurze jest małą doliną reglową, co oznacza, że nie podchodzi pod główną grań Tatr, ale położona jest w obrębie zalesionych regli. Otoczenie doliny stanowią północne ramiona Sarniej Skały. W Dolinie ku Dziurze występuje ciekawe zjawisko przyrodnicze określane mianem „fenomenu Sarniej Skały”. Wiąże się ono z obniżeniem granic pięter roślinnych o około 200 metrów. Prawdopodobną przyczyną tych zmian są niekorzystne warunki klimatyczne związane ze spływem zimnych mas powietrza z północnej ściany Giewontu, jednak nie można wykluczyć, że jest to wynik działalności człowieka.
Doliną płynie niewielki Potok ku Dziurze. Jej największą atrakcją jest udostępniona do zwiedzania Jaskinia Dziura, przy której kończy się szlak turystyczny prowadzący doliną. Jest to jedna z sześciu jaskiń udostępnionych turystycznie w Parku. Dolina odwiedzania jest zwykle przy okazji zwiedzania sąsiedniej Doliny Strążyskiej. Szlak turystyczny, który wiedzie doliną, jest krótki i niewymagający, a turystów niewielu, co stanowi wielką zaletę tej doliny. Nazwa doliny wywodzi się od Jaskini Dziura.”
„Jaskinia Dziura (ang. Hole Cave) powstała w wyniku cyrkulacji hydrotermalnej. Wody podgrzane w głębi ziemi do temperatury około 60-100 stopni Celsjusza wypływały tu ku powierzchni, rozpuszczając wapień. Na taką genezę jaskini wskazują stropowe formy korozyjne, które można obserwować wewnątrz – kuliste salki, kopuły oraz kieszenie. Mieszanie się ciepłych i zimnych wód powodowało wytrącanie się dużych kryształów kalcytu (węglan wapnia). Próbki minerałów z jaskini Dziura można obejrzeć w Muzeum Tatrzańskim. Obecnie zbiór wszelkich okazów jest tu zabroniony.
W górnej części jaskini znajduje się drugi otwór, przez który dostają się światło i woda, tworząca zimą malownicze ścieki lodowe. W dolnej części, poniżej otworu zalega nawet latem chłodniejsze powietrze. partie przyotworowe jaskini można zwiedzić bez latarki, jednak w zejściu na jej dno z pewnością przyda się światło. Jaskinia ma 175 metrów długości i 40,4 metrów deniwelacji (-15,7, +24,7) – pomiary z 2014 roku. Powyżej Dziury występują jeszcze dwie jaskinie – Dziura Wyżnia i Lisia Jama, które nie są udostępnione dla turystów.” (Źródło: Tatrzański Park Narodowy).