rowerowa wyprawa
Przydatne informacje i porady

Planujesz dłuższą wyprawę rowerową? O tym musisz pamiętać

Każda dłuższa wyprawa rowerowa wymaga od nas odpowiedniego podejścia. Musimy sprawdzić sprzęt, zaplanować trasę, przejrzeć dostępne noclegi – jednym słowem dopiąć wszystko na ostatni guzik. Dlatego też w artykule wyjaśniamy, o jakich rzeczach należy pamiętać podczas wyprawy rowerowej. Planowanie wyprawy rowerowej dla nas samych może nie być łatwe, a co dopiero dla kilku osób. Konieczne jest wzięcie pod uwagę wielu czynników, które mogą się zmienić przed wyprawą lub w trakcie jej trwania.

Artykuł sponsorowany.

Sprzęt rowerowy to podstawa

To rowery i ich wyposażenie w dużej mierze będzie decydować o tym, jak komfortowa będzie nasza wyprawa. Rowery powinny zostać dobrane do wzrostu uczestników, potrzeb wyprawy, a dodatkowo powinien zostać dobrze sprawdzony ich stan techniczny. To dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zawiodą nas w trakcie podróży.

Oczywiście zdarzenia losowe zawsze mogą wystąpić, dlatego warto mieć ze sobą dodatkowe opony rowerowe, a także zestawy naprawcze, które przechowamy w samochodzie lub miejscu noclegowym, a w razie potrzeby sami naprawimy nasz rower.

Rozmieść ważne punkty wyprawy na mapie

Wyprawa rowerowa powinna zapewnić nam sporą dawkę adrenaliny, jednak musi być także jak najlepiej przemyślana. Dlatego podczas planowania nie zapomnijmy wyznaczyć kilku przystanków, w których bezpiecznie schronimy się np. przed burzą. Przydadzą się miejsca do potencjalnego biwakowania, ośrodki zdrowia czy sklepy spożywcze. Jednocześnie warto nanieść wytyczone punkty na zalaminowaną mapę, dzięki czemu zapewnimy sobie możliwość wyciągnięcia jej w łatwy sposób, w każdych warunkach.

Dostosuj wyprawę do swoich możliwości

Głównym kryterium, które powinno decydować o trudności wyprawy rowerowej, są możliwości psychofizyczne jej uczestników. Najlepiej dobierać ją do najmniej przygotowanego fizycznie uczestnika. Sprawi to, że nie będzie osoby, która przez zbyt duże obciążenie fizyczne zostanie w tyle, a w ostateczności zrezygnuje z wyprawy. Pamiętajmy też, że gdy będzie zimno i pojawi się deszcz, chęć uczestników do kontynuowania wyprawy może się zmniejszyć, dlatego warto także zadbać o miejsca, w których będziemy mogli wysuszyć swoje rzeczy.

Apteczka

Apteczkę zawsze dobrze jest mieć ze sobą. W trakcie wyprawy rowerowej może się nam przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Koniecznie powinny znajdować się w niej odpowiednie rzeczy. Kompletując taką apteczkę, nie powinniśmy zapomnieć o włożeniu do niej bandaży, spray’u na rany oraz komary, kremu z filtrem UV oraz pęsetę do wyciągania kleszczy.

Biwakowanie

Decydując się na noclegi, warto zastanowić się nad biwakowaniem. Noclegi pod namiotem to jedna z najtańszych i najpopularniejszych opcji zakwaterowania podczas wypraw rowerowych. Jednocześnie warto pamiętać, że biwakowanie jest zabronione w rezerwatach przyrody i parkach narodowych.

W przypadku noclegu pod namiotem musimy zadbać o dodatkowe wyposażenie. Warto zabrać ze sobą śpiwór, karimaty, latarkę i zapasowe baterie, a także odpowiednie ubrania i buty na nocleg pod namiotem oraz sznurek, na którym rozwiesimy ewentualne pranie.

Jeden komentarz

  • Jacek

    Dla mnie apteczka i kamera sportowa jako rejestrator to must have. Ostatnio zmienilem kamerkę na Lamaxa W9.1 bo bateria dużo dłużej wytrzymuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *