Europa

Najciekawsze atrakcje Malmo

Malmo jest jednym z najpiękniejszych miast Szwecji, jest położone w południowej części tego kraju, nad cieśniną Oresund. Miasto w swojej historycznej części posiada port o takiej samej nazwie. Pierwsze zapisy dziejowe o Malmo pochodzą z XII wieku, kiedy to uzyskało ono prawa miejskie. Miasto jest jednym z głównych ośrodków życia gospodarczego i kulturalnego Szwecji. Jest trzecim pod względem zaludnienia miastem kraju. Jest też bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, a to ze względu na swoje atrakcje, do których m. in. należą:

Oresund Bridge – most długości 16 kilometrów łączący Malmo z duńską Kopenhagą, przystosowany zarówno do ruchu samochodowego jak i kolejowego. Same rozmiary tej budowli robią wrażenie, podróży mostem towarzyszą dodatkowo niezapomniane widoki.

Kungsparken – rozległy park z kanałami wodnymi, po których można pływać kajakami bądź łodziami z elektrycznymi silnikami. Mnóstwo zieleni, bogactwo odmian drzew, krzewów i kwiatów. Wiele wijących się alejek i urokliwych zakątków. Oaza ptactwa. Dobre miejsce na piknik, spacer, do opalania się.

Lilla Torg (Mały Rynek) – starówka Malmo, powstała w szesnastym wieku. Bardzo mały, wionący historią ryneczek w środku dużego nowoczesnego miasta. Wiele knajp i kafejek, księgarni, sklepów z pamiątkami. Mieszkańcy podkreślają, że nic się na nim nie zmieniło od wieków i tam gdzie cztery wieki temu była piekarnia, dziś też będzie piekarnia.

St. Petri – St. Peter’s Church (Kościół św. Piotra) – kościół parafii Malmö Sankt Petri församling w Malmo, należącej do szwedzkiego Kościoła ewangelicko-luterańskiego (Svenska kyrkan). Kościół ukończono w 1346 roku, powstał on na miejscu dawnego kościoła romańskiego. W latach 1840-1850 przeszedł gruntowną renowację. Kościół jest piękny i zdecydowanie inny od tych, jakie można zobaczyć w Polsce. Wielkie wrażenie robi też brzmienie zabytkowych organów.

HSB Turning Torso – wieżowiec o niepowtarzalnym kształcie, który na długo zapada w pamięć. Został zaprojektowany i wybudowany przez architekta Santiago Calatravę. Budowę sfinansowała HSB (firma rodem z Malmo), trwała ona pięć lat i przypadała na lata 2001 – 2005. Budynek liczy sobie pięćdziesiąt cztery piętra i składa się dziewięciu pięciopiętrowych brył. Jest budynkiem użytkowym, mieszczą się w nim mieszkania prywatne, biura oraz sale konferencyjne.

Slottstradgarden – park, który łatwo rozpoznać po charakterystycznym zabytkowym wiatraku. Położony jest nieopodal największych atrakcji turystycznych. Idealne miejsce by usiąść w kawiarence, zamówić coś do picia i dać odpocząć strudzonym nogom.

Malmo Stadsbibliotek – biblioteka miejska. Budynek wyróżnia się z otoczenia i zachęca by do niego wejść, rozsiąść się i poprzeglądać książki, zwłaszcza stare ilustrowane rycinami kroniki, mówiące o dziejach dalszych i bliższych miasta Malmo.

Technology & Maritime Museum – muzeum, którego tematyka poświęcona jest technologi i żeglarstwu. Muzeum składa się z dwóch głównych części. Pierwsza poświęcona jest morskiej faunie, są tam różnego rodzaju akwaria, terraria , egzemplarze spreparowanych zwierząt. Druga część, usytuowana w oddzielnym budynku, zawiera zbiory zabytkowych pojazdów, samolotów i innych wynalazków technicznych. Można np. wejść do wnętrza łodzi podwodnej i obsługiwać jej instrumenty. Muzeum jest jedna z najlepiej znanych na świecie atrakcji Malmo i najchętniej odwiedzaną przez turystów.

Malmo jest niewątpliwie miastem bardzo ciekawym i atrakcyjnym turystycznie. Każdy, kto tam zagości, znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.